Android Root Nedir? Nasıl Yapılır?

Android Root Nedir? Nasıl Yapılır?

Android Root Nedir? Nasıl Yapılır?

Android işletim sistemini kullanan cihazlara uygulanan Root işlemi ile akıllı telefonlara yeni özellikler kazandırabilirsiniz. Peki, kullanıcıların dilinden düşmeyen Root nedir? Android akıllı telefonlara nasıl Root yapılır? Rehberimizde bu soruların cevaplarını vereceğiz.

 

Her firma farklı yazılım kullandığı için popüler bir seri olan Samsung Galaxy modellerine nasıl Root yapıldığını sizlere aktaracağız.

 

Root ne demek?

 

Bilgisayarlardan örnek vermek gerekirse genelde Windows işletim sistemini tercih ederiz. Bildiğiniz gibi Windows’da iki hesap türü bulunuyor. Bunların biri Administrator.

 

Administrator, bilgisayarın tüm ayarlarını görebilir ve verilere tam erişim sağlayabilir. Dilediği kullanıcının erişimini kısıtlayabilir.

 

Linux tarafında ise Administrator hesabın karşılığı Root hesabıdır. Root yetkileri bulunmayan kullanıcı, cihazın üretici tarafından belirlenmiş özelliklerini değiştiremez. Akıllı telefonlarda Root ayarları kilitli olarak elimize geçer ve telefona tam erişim sağlayamayız.

 

Android’de Linux terimlerinin kullanılmasının nedeni Android’in Linux tabanlı olmasıdır.

 

Root yapmak ne işe yarar?

 

Root yetkisine sahip olduğunuzda, cihaz üzerinde tam hakimiyet sağlarsınız. Listelemek gerekirse;

 

  • Akıllı telefon veya tabletinize, özel ROM
  • Telefonun işlemci hızı, ekran, titreşim, ses şiddeti ayarları, kamera yazılımları gibi aklınıza gelebilecek her noktasını kişiselleştirebilirsiniz.
  • Cihazı Root ettiğiniz zaman uygulama marketinde Root gerektiren uygulamaları kullanabilirsiniz.
  • Depolama alanı kısıtlı bir cihaz kullanıyorsanız, hafıza kartının formatını değiştirerek dahili depolama alanı gibi kullanabilirsiniz.

 

Root nasıl yapılır?

 

Root işlemine geçmeden önce kullandığınız cihazı yedeklemenizi tavsiye ederiz. Yedekleri aldıktan sonra USB sürücü, Odin yazılımı ve Root dosyalarını hazırlamalısınız.

 

Root dosyalarının işlemi yapacağınız cihazla uyumlu olması gerekmektedir, uyumlu değilse cihazınıza zarar verebilirsiniz. USB sürücülerini ise Samsung’un resmi sitesi üzerinden indirebilirsiniz.

 

Adım adım Root yapma

 

  • İlk olarak Ayarlar > Güvenlik > Bilinmeyen Kaynaklar’a izin ver yolunu izliyorsunuz.
  • Akıllı telefon veya tableti kapattıktan sonra Download Mod’u aktif ediyorsunuz. Bunu yapmak için Ses Kısma+Home+Güç Tuşlarına aynı anda basılı tutmalısınız. (Tuş kombinasyonu cihazdan cihaza değişebilir.)
  • Odin yazılımını açıp, cihazınızı bilgisayara bağlıyorsunuz.
  • Akıllı telefon veya tabletiniz birkaç sefer açılıp kapandıktan sonra işlem tamamlanıyor.
  • Yazıyı Beğendin mi?  76

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*