CDN Nedir?

CDN Nedir?

CDN Nedir?

 

Açılımı “Content Delivery Network” olan CDN, içerik dağıtım ağı olarak Türkçeye çevrilebilir. Bir internet sitesine ait olan statik verilerin kullanıcılara en yakın CDN sunucusu üzerinden paylaşılmasıyla internet sitesinin daha hızlı çalışmasına imkan veren ve içerik dağıtım sunucularından meydana gelen network ağına CDN denir.

 

Dünya üzerinde birçok noktadaki sunuculardan meydana gelen CDN yapısı, kullanıcılarına statik içeriği hızlıca sunar. Web sunucularının hem statik içeriğe hem de uygulamanıza hizmet vermeye çalıştığını düşündüğümüzde sunuculardan yanıt gelme süresi uzun olabilir. Statik içerikleri farklı sunucular vasıtasıyla ziyaretçilere ilettiğiniz zaman sayfalarınızın yüklenme süreleri ciddi anlamda düşer ve siteniz daha hızlı olur. CDN tam olarak bu şekilde çalışır. İsteği ileten ziyaretçinin IP adresi üzerinden coğrafi konumu belirlenir ve seçilen dosyalar kullanıcıya en yakın CDN ağına dahil sunucu üzerinden iletilir. Bu sayede kullanıcılar düşük yüklenme süreleri ile sitenizde güzel bir deneyim yaşar.

 

İnternet sitenizin statik içeriklerini oluşturan CSS, JavaScript, video, resim ve benzeri içeriklerin sitenizin kullanıcılarına en yakın yerden iletilmesi ve böylece hızlı bir dağıtım ağının oluşturulmasıyla sunucuların yanıt süreleri geliştirilir. Bolca içeriği bulunan CDN dağıtım ağları, herhangi bir internet sitesinin performansını artırmak için tercih edilebilir.

 

CDN Kimler Kullanmalı?

 

Sadece büyük kitlelere hitap eden internet siteleri düşünülerek geliştirilmemiş olan CDN içerik dağıtım ağı, internet sitelerinde ölçek gözetmeden sunucu yükünü aşağı çekme ve kullanıcılara uluslararası yüksek erişim hızı sunmak için tercih edilebilir.

 

CDN servisini günümüzde global paylaşım yapan internet siteleri, haber siteleri, oyun siteleri ve ziyaretçi sayısı yüksek olan siteler tercih eder. CDN ağını kullanmanız sitenize avantajlar sağlayacaktır. Peki, nedir bu avantajlar?

 

CDN Avantajları

 

  • CDN servislerinin kullanılmasıyla birlikte sitelerinizde büyük bir hız artışı meydana gelir. Böylece ziyaretçileriniz internet sitenizi daha çok tercih eder.
  • Google yalnızca kaliteli içerikleri bulunan sitelere ilgi duymaz, aynı zamanda bu hizmetin olabildiğince hızlı sunulabilmesi gerekmektedir. CDN kullanarak Google’ın gözüne girebilirsiniz.
  • Farklı bölgelerden gelen ziyaretçiler sitede yoğunluk oluşturur. Bu yüzden kaynaklarınız hızlıca tükenir ve teknik anlamda yavaşlamalar yaşayabilirsiniz. CDN sayesinde sunucunuzun yükünü hafiflete bilirsiniz.
  • Yazıyı Beğendin mi?  
Önceki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*