CloudFlare Nedir?

CloudFlare Nedir?

CloudFlare Nedir?

 

CloudFlare özetlemek gerekirse, ücretsiz ve ücretli seçenekleri olan hem güvenlik hem de CDN servisidir. Farklı güvenlik ve CDN hizmeti veren servislere göre avantajı ise ücretsiz seçeneğin dahi orta düzey internet siteleri için yeterli işlevi görmesidir.

 

CloudFlare nedir sorusunun detaylarına inmek gerekirse, global büyük sitelerin çoğunun kullandığı, uzun yıllardır sahip oldukları tecrübeler ile gelişen ve büyüyen bir servis görüyoruz. SQL Injection ihtimalleri, DDoS saldırıları, kopya içerik ve spam yorumlar gibi güvenlik problemlerini engellemesine ek olarak, sites hızlandırma, sunucunun performansını yükseltme gibi konularda ücretsiz sürüm bile işinizi görecektir.

 

Özetlemek gerekirse; sunucun için DNS çözümleme vazifesini alan, sitenizin güvenliğini üstlenen, performansını artıran faydalı bir servistir.

 

CloudFlare Özellikleri

 

Güvenlik: CloudFlare’ın önceden tespit edilen ve potansiyel olarak belirlenmiş zararlı IP adresleri kayıt altındadır. Sitenize giren trafik bu veritabanı ile kıyaslanır ve gelen ziyaretçiler tehlikeliyse erişimleri engellenir.

 

Bahsi geçen veritabanı sürekli güncellenir. Örnek vermek gerekirse, CloudFlare kullanan bir site saldırı altına alındığında kaydı tutulur ve CloudFlare ağına bağlı olan diğer sitelerde bu tehditten otomatikman korunmuş olur. Bu güvenlik duvarı, SQL Injection adı verilen veritabanına erişim sağlayıp, çeşitli değişiklikler yapılmasına yol açan probleme de çözüm sunar.

 

Hızlandırma: CloudFlare, sitenizin hız optimizasyonlarını yapmamış olsanız dahi, CSS, HTML ve JavaScript kodlarını sıkıştırıp ziyaretçilerinize o şekilde sunar. Bu işlemler sitelerinizin hızlıca yüklenmesini sağlar.

 

 

DDoS Koruması: Kullandığınız sunucu ne kadar güvenli olursa olsun, belirlenmiş bir kapasitenin üzerine çıkan saldırıları engelleme konusunda çaresiz kalır. Birden fazla noktadan aynı anda yapılan saldırılar yüzünden sunucu hizmetiniz kesilecek, sitenize bir süre erişim sağlanamayacaktır.

 

CloudFlare servisi, sitenize gelen trafiği kontrol altına alır. Tehlike ihtimali olan bir trafik algılarsa, bu trafiğin kaynağını engeller ve sitenize erişmesinin önüne geçer. Sitenize büyük bir DDoS saldırısı gerçekleşirse “I’m under Attack” modunu aktif ederek tüm trafiğinizin tek tek kontrol edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu modu kullandığınızda ziyaretçiler beş saniye kadar bekletilir ve sonrasında sitenize erişebilirler. Elbette, bu işlemlerin de sınırı vardır. Ücretsiz planlarda yalnızca küçük çaplı DDoS saldırıları engellenebilir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  2
Önceki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*