Litespeed Nedir?

Litespeed Nedir?

Litespeed Nedir?

 

Litespeed, fiziksel veya hosting sunucular üstünde görev alan web server, yazılımı, yüksek ziyaretçi trafiği veyahut yüksek kaynak tüketimi olan sunucular için yüksek performans sunan bir sunucu çeşididir. Litespeed günümüzde kullanılabilecek en verimli web server türü olarak nam salmıştır.

 

Ücretli bir yazılım olan Litespeed, Direct Admin, cPanel, Plesk Panel üzerine kurulabiliyor. Litespeed, en yüksek performansı cPanel/WHM’de kullanan kişilere vermektedir. Sunucular, sitelerin anlık hitlerinde büyük miktarda artış olduğu zaman Apache bu işlemi karşılayamayacak ve sunucu Load değerlerinizi artıracaktır. “Load” değerlerinde ortaya çıkabilecek olan tutarsızlıklara karşı sunucudan başarılı bir performans ile çalışma imkanı sunan Litespeed, sorunlarınıza çözüm olacaktır. Bu gibi problemlerin önüne geçmek için sunucunuza veya hizmet aldığınız hosting sunucuları üzerinde Litespeed sisteminin kurulu olup olmadığına dikkat etmelisiniz, aksi hale anlık hit artışları problem yaşayabilirsiniz.

 

LiteSpeed Web Server

 

LiteSpeed veya LiteSpeed Web Server aynı ürünlerin farklı şekilde söylenmesidir. İkisi arasında bir farklılık bulunmamaktadır. LiteSpeed Web Server’ın diğer web sunucularına kıyasla çoğu alanda farkı olduğu ise tartışılmaz bir gerçektir;

 

  • LiteSpeed Web Server yüksek performanslı kullanımlar için uygundur ve Apache’ye kıyasla PHP işlenmesi konusunda çok daha hızlıdır. Joomla, Drupal ve WordPress tabanlı internet siteleri için mükemmel bir hosting ortamı oluşturur ve yüksek PHP performansı sayesinde güvenlik artırma imkanlarına da fırsat verir.
  • Son derece uyumlu bir web sunucusudur. Apache web sunucusu tercih ettiğiniz sistemlerin üzerinde kullanabilirsiniz. Apache için dizayn edilmiş tanımlı ayar dosyasını tanıtabilirsiniz. LiteSpeed Web Server çok fazla kullanılan Direct Admin, Plesk ve CPanel ile uyumlu olarak çalışır.
  • Yüksek performans sunar. Sunucunuz üstünde binlerce hareket yapılsa da minimum CPU ve bellek kullanımı sunar. Böylece kullanıcılarınız hızda bir kayıp olmadan sitenizi kullanmaya devam edebilir.
  • LiteSpeed, Apache özelliği olan mod_security uyumlu bir şekilde çalışır ve anti-ddos sistemi sunar. Geniş ayar seçenekleriyle IP başına bağlantı, istek ve trafik gibi detayları dahi gösterebilir.

 

Web sitesi olan kişiler için oldukça gelişmiş çözümler sunan LiteSpeed hakkında sorularınızı yorum bırakarak iletebilirsiniz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  34

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*